SIFIR ATIK PROJESİ
giresundangelsin

Cumhuriyetın ilk yıllarında evlerde hiçbir şeyin israf edilmediği sıfır atık dediğimiz ve şimdilerde bir hedef ve program dahilinde sürdürülen projenin, kendiliğinden uygulandığını, evsel atıkların bir kısmının hayvanlara yiyecek olduğunu, bir kısmının (sebze, meyve atıklarının) evin avlusundaki bahçeye dökülerek doğal gübre oluşumu sağlandığından günümüz Türkiye’si gibi çöp oluşumu söz konusu değildi. Şehirlerde evler Bahçeli, köylerde yaşanan bir hayat vardı. Betonarme evler hazır gıdalar sanayi gelişimi ve hayatımızdaki değişikliklerle plastik maddeler, kağıt-karton, ambalaj maddeleri ile yaşamaya mahkum bir hayat sürüyoruz. Plastiğin, kağıt-kartonun ve ambalaj maddelerinin bu yoğun kullanımı beraberinde çevre kirliliği, israf ve enerji kayıplarını beraberinde
getirmiştir.
İsrafın, çevre kirliliğinin önlenmesi ve enerjimizin doğru bir hedefe yönlendirilmesi için sıfır atık projesi şarttır. İşte bu noktalardan hareketle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı son birkaç yıldır, hedefi sıfır atık şeklinde belirlemiş ve bunun için yoğun ve kapsamlı bir çalışma içerisine girmiştir. Bu proje gerekli ve elzem bir projedir. Çünkü, israflar, enerji kayıpları, çevre kirliliği, bilinçsizlik
geleceğimizi her zamankinden daha fazla tehdit etmektedir. Bundan dolayı sıfır atık projesi büyük bir başlangıçtır. Huzur, temizlik ve tasarruf sıfır atık projesindedir.
Sıfır atık projesi, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan ve bu alanda vatandaşın duyarlılığını artırmayı hedefleyen atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir projedir.
Sıfır atık projesinde öncelikle şu kelime ve kavramların altı çizilmelidir.
*Tasarruf,
*Çevre bilinci,
*Hayat felsefesi,
*Enerji kayıplarının önlenmesi ve sürdürülebilir gelişme,
*Vatandaş duyarlılığı,
*Temizlik,
*Huzur.
Tüm bu hususlar akla getirildiğinde, sıfır atık projesinin yarar üstüne yarar sağladığı hemen anlaşılacaktır. Sürdürülebilir gelişme ilkeleri çerçevesinde atıklarımızı kontrol altına almak, gelecek nesillere temiz,gelişmiş bir Türkiye ve yaşanabilir bir dünya bırakmak noktasında mevcut sistemi daha düzenli, sistemli ve uygulanabilir bir temele oturtmak maksadıyla sıfır atık prensibini hedef alınmış ve 2017 Haziran ayında bu projeyi başlatmıştır. İlk etapta sıfır Atık Projesinin Bakanlık ana hizmet binasında uygulanmaya başlamasının akabinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin(Projenin sürdürülebilirliği ve oluşturduğu farkındalıkta hakkı ödenmez) takdirleri ile 26.09.2017 tarihinde sıfır Atık Projesinin Tanıtım Toplantısı Cumhurbaşkanlığı
Külliyesi’nde yapılarak ,sözkonusu projenin tüm Türkiye’de yaygınlaştırılması için çalışmalar hızlanmış ve kamuoyunda projenin tanınırlığı artmaya başlamıştır. Projede belediyeler, kamu kurum ve kuruluşları, eğitim kurumları, alışveriş merkezleri, hastaneler, eğlence ve dinlenme tesisleri ve büyük iş yerleri büyük önem taşımaktadır.
Son 2 yıl içerisinde bazı Belediyelerde bu hususta eğitim ve tanıtım toplantılarının arttığı, okullarda ve diğer benzeri yerlerde bu konuda çeşitli eğitim ve seminerlerin düzenlendiği, konuya olan ilgi ve desteğin her geçen gün arttığı sevindirici bir gelişmedir. Giresun Merkez ilçe Belediyesi Temizlik İşleri Müdürümüz Hamza Ok beyefendinin öncülüğünde sıfır atık uygulamasında kaybedilen zamanı telafi etmek için vargücüyle çalışmalara başlanmıştır. Halkımızı bu projeye sahip çıkmaya, atıklarını kaynağında ayrıştırarak toplama kutularına atmaya davet ediyoruz. Daha temiz ve huzurlu bir çevrede yaşamak için başka imkanımız kalmamıştır.
Sıfır atık projesi, aşamalı olarak tüm Ülkemiz genelinde, şehir şehir, kasaba kasaba, köy köy yaygınlaşıp hedefine doğru kararlılıkla yol almaktadır.

makmedya

1 Yorum

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

istetiklagelsin

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 FB  Fenerbahçe 14 12 1 37
2 GS  Galatasaray 14 12 1 37
3 BJK  Beşiktaş 14 8 4 26
4 ADS  Adana Demir. 14 6 3 23
5 TS  Trabzonspor 14 7 5 23
6 KYS  Kayserispor 14 7 2 23
7 KSM  Kasımpaşa 14 6 5 21
8 ÇRZ  Ç.Rizespor 14 6 5 21
9 ANT  Antalyaspor 14 5 4 20
10 HTY  Hatayspor 14 4 4 18
11 FKGK  Karagümrük 14 4 5 17
12 MKE  Ankaragücü 14 4 5 17
13 SVS  Sivasspor 14 3 5 15
14 GFK  Gaziantep FK 14 5 9 15
15 KON  Konyaspor 14 3 6 14
16 PNDK  Pendikspor 14 3 7 13
17 İBFK  Başakşehir 14 3 8 12
18 SAMS  Samsunspor 14 3 9 11
19 ALNY  Alanyaspor 14 2 7 11

Reklam

makmedya

Giresun Nöbetçi Eczaneler

giresundangelsin
istetiklagelsin

E-Bülten Aboneliği